Göbeklitepe Uluslararası Minik Şeflerle Gastronomi Festivali

Coğrafi İşaretli Ürünlerin Turizme Kazandırılması Projemiz kapsamında bir ilke imza atan Derneğimiz 3-5 Mayıs 2019’da Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle Urfa- Göbeklitepe Uluslararası Minik Şeflerle Gastronomi Festivali düzenlemiştir.

Göbeklitepe Amfi Tiyatro’da düzenlenen etkinlikte, Azerbaycan, Mısır ve Filistin’inde aralarında bulunduğu 9 ülkeden gelen 4-14 yaş arasındaki çocuklar mutfak atölyelerine katıldı. “Tarihin sıfır noktasında, ilk tarım, ilk yemek, ilk şölen” sloganıyla yapılan etkinlikler renkli görüntülere sahne oldu.

Ayrıca etkinliğimizde keşkek pişirildi, çiğ köfte yoğruldu ve Urfa türküleri eşliğinde yerli ve yabancı konuklara, ören yeri ziyaretçilerine sunuldu.

Etkinliğimiz hakkında NTV’de yayınlanan haber için tıklayın.

GASTRONOMİ KÜLTÜR VE TURİZM DERNEĞİ’NCE GÖBEKLİTEPE’DE DÜZENLENEN ‘MİNİK ŞEFLERLE GASTRONOMİ FESTİVALİ’NDE YOĞRULAN ÇİĞKÖFTEDEN TATMAK İSTEYEN VATANDAŞLAR UZUN KUYRUK OLUŞTURDU. (BEKİR BASMACI/ŞANLIURFA-İHA)
UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan ve 12 bin yıllık geçmişiyle tarihin sıfır noktası olarak kabul edilen Göbeklitepe’de, “Uluslararası Göbeklitepe Minik Şeflerle Gastronomi Festivali” kapsamında minikler hünerlerini sergiledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde, Gastronomi Kültür ve Turizm Derneğince Göbeklitepe Amfi Tiyatro’da gerçekleştirilen etkinlikte, Mısır, Filistin, Azerbaycan’ın da aralarında bulunduğu 9 ülkeden gelen çocuklar, hem konser verdi hem de farklı tatları hazırlamaya çalıştı. ( Halil Fidan – Anadolu Ajansı )